Jak czyścić rolety i żaluzje?

News

Jeśli roleta czy żaluzja ma nam przez lata bardzo dobrze służyć to trzeba dbać o ich czystość oraz stosować odpowiednią pielęgnacje. Mamy dla Was skuteczne sposoby na czyszczenie oraz konserwację napędów osłon okiennych. Największą popularność mają rolety materiałowe i nie ma w tym nic dziwnego. Jest to bez wątpienia praktyczne rozwiązanie, które da się dopasować i estetycznie i rozmiarowo do każdego wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że takie rolety nie lubią wilgoci, dlatego właśnie ważne będzie czyszczenie suchą ściereczką. Należy dokonywać regularnie usuwanie kurzu w sposób delikatny, szczególnie gdy będzie się chciało używać odkurzacza.

Jeśli pojawiają się jakieś plamy to można je próbować usuwać gumką do ścierania. Jeśli jakaś plama będzie większych rozmiarów można próbować usuwać ją z użyciem wilgotnej gąbki, ale jeśli używać detergentów to bardzo delikatnych. Prać czy nie prać? Materiał, który będzie używany do rolet nie powinien być prany, ponieważ straci swoją wartość estetyczną a jednocześnie może dojść do zniekształcenia tkaniny i roleta nie będzie się nadawała do montażu. Nie można także go prasować. Rolety mają często zabezpieczającą warstwę gumy i tak zniszczy się i roleta i żelazko. Jednym wyjątkiem są rolety rzymskie, które rzeczywiście są tak wykonane, że możliwe będzie prane i można je czyścić bez obaw na mokro. Zadbane żaluzje. W przypadku żaluzji to czyszczenie może być bardziej uciążliwe.

Jeśli wykonane są z drewna to również warto je czyścić na sucho z użyciem odpowiedniej ściereczki. Dobrym rozwiązaniem będzie także specjalna szczotka do czyszczenia żaluzji. Dzięki temu, że ma specjalnie przygotowane włosie i kształt będzie można czyścić dobrze nawet te trudno dostępne miejsca. Jeśli czyścimy takie żaluzje na mokro możemy sprawić, że szybciej ulegną zniszczeniu. W przypadku żaluzji pionowych to czyszczenie będzie najczęściej łatwiejsze niż przy poziomych i bardzo dobrze sprawdzi się tutaj czyszczenie w zakresie zastosowania odkurzacza i ewentualnie delikatnie namoczonej ściereczki. Jeśli żaluzje są aluminiowe to czyszczenie ich z użyciem mokrej ściereczki nie będzie żadnym problemem.