Mocowanie żaluzji w prostych krokach

News

Gdy mamy do czynienia z ramami okiennymi charakteryzującymi się standardowym rozmiarem, bez większego problemu uda się nam znaleźć takie żaluzje, które będą charakteryzowały się tym, że idealnie będą pasować do okna. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby spytać dostawcę remy okiennej, czy nie zajmuje się również dystrybucją idealnie pasujących do niej wyrobów. Jeśli takie działanie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, żaluzje można dopasować na wymiar. W takim przypadku zaleca się wybór rozwiązania, które będzie nie tylko odrobinę dłuższe, ale i szersze niż wewnętrzne wymiary ramy okna. Same żaluzje są dostępne w szerokim wyborze kolorystycznym, mogą być przy tym wykonane z różnorodnych materiałów takich, jak choćby tkaniny, winyl, aluminium, a nawet drewno.

Jedną z największych zalet żaluzji jest to, że są nam one w stanie zapewnić doskonałą izolację. Zimą ciepłe powietrze wraca do pomieszczenia, należy więc zwracać uwagę na to, czy lamelki są zwrócone wklęsłą stroną do środka. Latem naszym celem jest kierowanie ciepłego powietrza do zewnątrz., lamelki powinny być więc zwrócone wklęsłą stroną na zewnątrz. W górnej szynie żaluzji jest zresztą zainstalowany specjalny mechanizm, który umożliwia nie tylko regulowanie, ale i podnoszenie żaluzji. Oczywiście, samo mocowanie żaluzji może odbywać się na przynajmniej kilka sposobów i tak ich górna belka z powodzeniem może być zamocowana z wykorzystaniem wsporników o przekroju skrzynkowym, dla których typowa jest płytka ustalająca.

Konieczne jest też określenie właściwego miejsca mocowania, choć w tym wypadku bardzo często użytkownik wcale nie podejmuje decyzji, ale dostosowuje się do możliwości, jakie otwiera przed nim dostępna przestrzeń. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest mocowanie do ramy okiennej, choć nie jest ono zalecane wówczas, gdy rama jest aluminiowa lub plastikowa. Ciekawym rozwiązaniem jest też mocowanie do ściany znajdującej się nad oknem, a nawet do sufitu. Zawsze niezbędne jest też ustalenie położenia pierwszego wspornika i zaznaczenie miejsca, w którym można wywiercić otwory.