Nastał czas mebli ekologicznych

News

Ekologiczne domy cieszą się obecnie ogromną popularnością. Ekologia to słowo wytrych, po które sięga coraz więcej producentów po to, aby zwiększyć wyniki sprzedaży. Znalezienie mebli, które przyjazne będą środowisku wcale nie jest jednak takie proste. Trzeba bowiem wiedzieć, że nierzadko produkty określane jako ekologiczne tak naprawdę nie mają zbyt dużo wspólnego z ochroną przyrody.

Nawet ci, którzy zdążyli już bliżej poznać tajniki ekologii nierzadko mają niemały problem z wybraniem spośród wielu ofert produktów ekologicznych. Firmy, które w swojej ofercie mają meble wykonane z plastiku twierdzą, że to właśnie takie produkty są ekologiczne. Uzasadniają to tym, że do produkcji takich mebli nie jest stosowane drewno. Z kolei ci, którzy produkują meble z drewna również zachwalają swoje produkty jako przyjazne dla środowiska naturalnego. Podkreślają, że wykonywane są one z surowców, które nie są szkodliwe dla człowieka, a jednocześnie są jak najbardziej naturalne. Trzeba pamiętać, że reklama jest dzisiaj podstawowym narzędziem marketingu. Nierzadko sięga ona po przedrostek „eko” oraz przymiotnik „ekologiczny” w sytuacjach, w których nie ma najmniejszego nawet uzasadnienia dla ich użycia. Opakowania produktów określanych jako ekologiczne zachwycają zielenią. Nierzadko zwracają uwagę bardzo naturalnymi tonacjami. Często są również przezroczyste. Co jednak z tego, że przez opakowanie widać produkt, a opakowanie naprawdę mocno kusi? Kusić powinna tak naprawdę etykieta bądź metka zamieszczona na produkcie.

Zanim kupimy ekologiczne meble

Zanim udamy się na zakupy – najlepiej na rynku wtórnym – dobrze jest udzielić odpowiedzi na kilka prostych pytań. 

Czy dany mebel lub element dekoracji jest nam naprawdę potrzebny?

Może ktoś z naszych przyjaciół, znajomych bądź rodziny ma to, czego aktualnie poszukujemy i nie jest mu to potrzebne?
Czy mebel będziemy wykorzystywać przez długi czas?
Czy mamy osobę, której moglibyśmy oddać mebel, jeśli dla nas stanie się już nudny?
Czy użytkowanie nie będzie odbijało się negatywnie na środowisko? Czy nie będzie szkodziło nam samym?
Czy surowiec, z którego wykonano mebel, a także jego opakowanie, mogą zostać ponownie przetworzone?
Czy podczas produkcji mebla zachowano procedury chroniące środowisko naturalne?
Czy produkt został przetransportowany w możliwie jak najbardziej ekologiczny sposób?

Ekologiczne meble – diabeł w szczegółach

Meble określane jako ekologiczne muszą być klejone tak zwanym klejem białym. Czym wyróżnia się on spośród innych rodzajów kleju? W jego składzie nie znajduje się formaldehyd. Niedopuszczalne jest również używanie syntetycznego lakieru. Zamiast niego powierzchnie mebli powinny być pokrywane substancjami o charakterze naturalnym. Zalicza się do nich na przykład olej rzepakowy. Substancje tego rodzaju nie ochronią powierzchni mebla tak, jak syntetyczne lakiery, ale skutecznie będą ograniczały negatywny wpływ wilgoci oraz innych substancji szkodliwych. Tapicerki powinny być wykonane z surowców odnawialnych. Zalicza się do nich kokos, kapok, łupiny prosta oraz lateks kauczukowy.