Co lepsze – wyrzynarka czy pilarka?

News

Wyrzynarka i pilarka to narzędzia służące do cięcia. Są niezwykle przydatne, jeżeli jesteśmy wielbicielami majsterkowania. Każde z tych urządzeń ma jednak nieco inne zastosowanie. Który sprzęt warto zatem wybrać?

Czym różnią się od siebie urządzenia?

Podstawową cechą różniącą te dwa urządzenia jest konstrukcja. W wyrzynarce główny element tnący to brzeszczot. Aby wyciąć kształt, wystarczy przesuwać wyrzynarkę zgodnie z linią, którą uprzednio nakreśliliśmy. Co ważne, linia ta wcale nie musi być prosta. Wyrzynarka umożliwia bowiem na przykład cięcie po łuku.

Jeżeli zaś chodzi o pilarkę, to elementem tnącym jest specjalna tarcza. Umożliwia ona jednak tylko cięcie proste, przy czym w przypadku tego urządzenia nie mamy do czynienia z efektem wężykowania, co ma miejsce w trakcie użytkowania wyrzynarki. Brzeszczot bowiem dosyć intensywnie się nagrzewa, a przez to wzrasta ryzyko jego łamania się lub wykrzywiania. W praktyce oznacza to, iż wyrzynarka jest bardziej podatna na uszkodzenia.

Przy wyborze narzędzia warto kierować się również jego przeznaczeniem. Pilarka służy przede wszystkim do cięcia drewna. Jeżeli zależy nam na pracy z innymi materiałami, wówczas lepszym sprzętem będzie wyrzynarka, zwłaszcza w przypadku tworzyw sztucznych. W trakcie ich cięcia tarcza pilarki jest narażona na stępienie. Narzędzie może ciąć jeszcze aluminium, o ile wyposażymy je w tarczę przystosowaną do tego materiału.

Jaka wyrzynarka sprawdzi się najlepiej?

Jeżeli zdecydowaliśmy, iż bardziej przyda się nam wyrzynarka, warto sprawdzić jej podstawowe parametry techniczne. Determinują one bowiem funkcjonalność i efektywność sprzętu. Wybierając wyrzynarkę, należy zwrócić uwagę na:

  • rodzaj – na rynku znajdziemy wyrzynarki klasyczne, które wykonują standardowy ruch w dół i w górę, oraz wyrzynarki z podcinaniem (oscylacyjne i wahadłowe) – oprócz tradycyjnego ruchu wykonują dodatkowy – w przód i w tył. Sprawia to, iż podczas prac nie trzeba mocno naciskać na urządzenie,

Inna klasyfikacja dzieli wyrzynarki na stołowe i włosowe. W przypadku tych pierwszych przesuwany jest materiał, a nie narzędzie. Drugie zaś najczęściej występują w formie stacjonarnej i służą do cięcia precyzyjnych kształtów,

  • zasilanie – zdecydować możemy się na modele sieciowe lub akumulatorowe. Te pierwsze zwykle mają większą moc, jednak są wyposażone w kabel zasilający, który może utrudniać pracę. Zaletą tych drugich jest przede wszystkim to, iż mogą działać bezprzewodowo, dzięki czemu nie krępują ruchów użytkownika. Problemem jest jednak to, iż wymagają ładowania, o czym dosyć łatwo zapomnieć,
  • moc – im wyższa moc, tym efektywniej będzie pracować urządzenie. Pozwoli to również na dłuższą pracę bez przegrzania,
  • głębokość cięcia – również wpływa na efektywność pracy urządzenia. Określa to, jak gruby może być materiał przeznaczony do obróbki,
  • rodzaj brzeszczotu – należy go dostosować do rodzaju obrabianego materiału. W przypadku miękkiego drewna warto zdecydować się na brzeszczot z gęsto rozmieszczonymi ostrzami. Do twardego drewna lepiej zaś sprawdzą się duże ostrza. Tworzywa sztuczne możemy ciąć brzeszczotami HCS lub CV, zaś płytki, cegłę i stal nierdzewną – HM, TCC.

Jaka pilarka szablasta?

Jaka pilarka szablasta? Na rynku dużą popularnością cieszą się zwłaszcza pilarki szablaste. Za ich pomocą z łatwością przytniemy rurki, a także elementy znajdujące się w trudno dostępnych miejscach. Decydując się na zakup tego urządzenia, warto sprawdzić jego podstawowe parametry techniczne, w tym przede wszystkim rodzaj zasilania, moc, liczbę suwów oraz głębokość cięcia.

Warto również zwrócić uwagę na jakość wykończenia. Wpływa ona bowiem na trwałość sprzętu. Nie bez znaczenia jest również waga pilarki. Im jest ona cięższa, tym mniejszy komfort pracy oferuje, zwłaszcza w trudnodostępnych miejsc i długotrwałego cięcia.

Odpowiedź na pytanie, czy lepiej sprawdzi się wyrzynarka czy też pilarka, nie jest prosta. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie prace będziemy wykonywać sprzętem. Decydując się na kupno któregoś z rozwiązań, koniecznie sprawdźmy jego parametry techniczne. Wówczas odpowiednio dopasujemy urządzenie do naszych potrzeb.

Materiał zewnętrzny